top of page

Gyermeknevelés fejlődéstudatosan

A fejlődési szintekhez kapcsolt nevelési tanácsokat adó írásokban gyakran elkövetik azt az alapvető hibát, hogy a szinteket életkorokhoz kötik. A valóságban ez nem így működik. Az, hogy egy gyerek épp hol tart a feljődésében, nem köthető össze egyértelműen az életkorával, viszont vannak nagyon egyszerű módszerek, melyekkel pontosan feltérképezhetjük gyermekünk aktuális szintjét.

 

Többek közt erre kínál megoldást a Kim Barta pszichoterapeuta és Terri O’Fallon fejlődéselmélet kutató szakemberek által kidolgozott Developmental Parenting, azaz a Fejlődéstudatos Gyermeknevelés módszertana, és a 3 kérdéses módszer.

Hozzá igazodj!

 

Gyakori félreértés a szülők részéről - ami sokszor katasztrofális hibákat eredményez -, hogy olyan nevelési stílust választanak, ami sokkal inkább igazodik saját szintjükhöz, mintsem a gyerek aktuális szintjéhez.

 

Lehetünk mi partnerségben gondolkozó, egymással mindent megbeszélő, mindenki érdekét empatikusan figyelembe vevő család, mégis látni fogjuk, hogy 3 éves gyerekünknél zátonyra futunk minden ilyen törekvésünkkel. Próbálhatunk a lelkére beszélni, hogy ugyan, legyen már olyan kedves, és hagyja abba a másik kisgyerek püfölését a homokozóban, mert az a másiknak nagyon rossz ám.

 

Mennyivel egyszerűbb az életünk, ha először tudatosítjuk magunkban azt, hogy a gyerek épp saját erejét és kontrollját tanulja megélni a világában. Neki még nincs jó és rossz, a társadalmi konvenciók fogalmait nem érti. Jó az, ami működik, és rossz az, ami nem. Ha megteremtjük neki azt a környezetet, ahol megtanulja saját nárcisztikusságát megszelidíteni, az életében képes lesz majd őszinte barátságokat kötni.

Feljődj a gyerekkel!

 

Egy másik aspektus, amivel Kim és Terri kiegészítik az eddig ismert módszereket, hogy a szülők felnőttkori fejlődési szintjeivel is számolnak. A fejlődésünk nem áll meg csak azért, mert felnőttünk. Mi is lépegetünk szépen felfele a felnőttkor lépcsőin.

 

Az is elképzelhető, hogy épp nem ugyanazon a szinten tartunk, mint a társunk, és pont emiatt jelentkezik olyan sok konfliktus a “hogyan neveljük a gyerekünket” témában. Vannak felnőttkori szintek és hozzájuk tartozó gyereknevelési preferenciák, amik tökéletesen illeszkednek egyes gyermeki szintekhez, de van, hogy ez a kettő egyszerűen nem passzol, és ezért egy másik szintről kell választanunk megoldást.

 

Úgy lesz kerek a kép, ha a gyermek fejlődési szintjein túl a saját utunkra és a párunk fejlődési útjára is rálátunk. Ez segítségünkre lesz annak megértésében, hogy mások miért gondolják, hogy az a jó, ahogy ők akarnak gyereket nevelni. Ez miért lehet eltérő, mint amit mi gondoltunk jónak, és végül, hogy ezeket a különbözőségeket hogyan tudjuk a legjobban összehangolni és gyermekünk javára forgítani.

A módszer

 

Terri O’Fallon és Kim Barta egy hétgyermekes családból származó amerikai testvérpár, akik két, teljesen különálló úton, a fejlődéskutatás és pedagógia, valamint a pszichoterápia vonalán jutottak ugyanarra a felismerésre, amit azóta nagy sikerrel terjesztenek világszerte előadásaikon és kurzusaikon.

 

A módszerük valóban egyszerű: Terri O’Fallon StAGES integrál fejlődéselméleti modellje Ken Wilber AQAL, 4 kvadrános elméletén alapul. Az egyén feljődése mind a 4 perspektívában, ismétlődő mintákon keresztül nyilvánul meg, melynek segítségével egy térképet kapunk az emberi tudat fejlődésének fő szintjeihez. Egy egyszerű, 3 kérdéses módszer segítségével megtanítanak tájékozódni ezen a térképen, hogy felismerjük gyerekünk, társunk, vagy akár saját magunk aktuális szintjét. Végül pedig olyan gyakorlati eszköztárat adnak a kezünkbe, amivel megtanulhatjuk a leginkább előremozdító kapcsolódást a sajátunktól eltérő szinten tartó emberekkel, gyerekünkkel.

 

A gyereknevelés minden örömteli és minden stresszes, embert próbáló perce ezzel olyan lehetőséget kínál, ahol nem csak gyermekünkből válhat általunk egy kiteljesedett, felelősségteljes és gondoskodó felnőtt, de mi magunk is fejlődhetünk és szintet léphetünk az anyaság, apaság által. Az eredmény pedig harmonikus párkapcsolat, fejlődő család és egészséges, a feljődésüket támogató környezetben felnövő gyerekek.

Gyereknevelés témában rengeteg elmélet és könyv született már. A legtöbben ugyanazokat az alapigazságokat fogalmazzák meg különböző formákban, de vannak homlokegyenest eltérő nézetek is. Hogyan tájékozódjunk szülőként ebben az útvesztőben, ha még a szakemberek sem képesek egységes nevezőre jutni?
 

A Fejlődéstudatos Gyermeknevelés (Developmental Parenting) egy új, egyszerű és könnyen áttekinhető rendszer, ami nagy eséllyel forradalmasítja gyermeknevelési nézeteinket.

Majdnem minden gyereknevelési módszernek megvan a maga előnye. Mégsincs olyan elmélet, vagy módszertan, ami a gyerek fejlődésének minden egyes periódusában ugyanolyan hatékony lenne. És ez itt a lényeg! A gyerek fejlődik, folyamatosan változik, ezért célszerű a nevelési stílusunkat is ennek megfelelően alakítani.

 

Vannak prakiták, amik remekül működnek a gyerekek egy adott életszakaszában, ám ugyanaz a gyakorlat egy másik fejlődési periódusban kifejezetten káros is lehet. Például, ha valamit egy túl korai szakaszban erőltetünk, vagy épp megakasztjuk a gyerek fejlődését egy már meghaladott séma ismétlésével.

 

Értsd meg, hogy milyen szinten tart!

 

Ha ismerjük gyermekünk fejlődési fázisait, megértjük, hogy minden általunk jónak gondolt módszernek megvan a maga helye és ideje. Ugyanígy egyértelmű lesz számunkra, hogy egy bevált gyakorlatot mikor ne alkalmazzunk, mert az egyszerűen nem a passzol a gyerek aktuális igényeihez.

bottom of page